ELEKTRO-TV

LED pásky

Výběr a instalace 12V LED pásků

Náše prodejna nabízí několik řad LED pásků. Následující článek Vás seznámí s nabízenými typy 12V LED pásků a montáží tohoto moderního LED osvětlení.

Co jsou to LED pásky?

LED pásky jsou vlastně vsazené LED diody do samolepícího ohebného pásu, na kterém jsou připájeny většinou SMD LED diody a odpory. Díky své konstrukci je LED pásek velice dobře ohebný, což umožňuje osvětlení i takových míst, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti.

V naší nabídce je několik řad svítivosti LED pásků v různých barevných provedeních. Nabízíme například LED pásky bez ochrany pro instalaci do suchých prostor, LED pásky s ochranou IP44 vhodné například pod kuchyňské linky, nebo o vodotěsné typy, které mohou být ponořeny do vody. Diodové LED pásky jsou na zadní straně opatřeny samolepící oboustrannou 3M páskou, která se vyznačuje výbornou přilnavostí a pevností.

Jak dělit LED pásek?

LED pásky je možné stříhat i klasickými nůžkami. Je ovšem nutné LED pásky stříhat na předem označených místech. Minimální délka LED pásku (neboli délka jednoho modulu) je obvykle 2.5,5 a10 cm. Pokud LED pásek ustřihnete na nevyznačených místech, poškodíte celý jeden modul, který Vám poté nebude již svítit.

Jak nalepím LED pásek?

Jak již bylo řečeno, LED pásek obsahuje kvalitní lepící značkovou 3M pásku. Dle našich zkušeností doporučujeme 3M pásku s hnědým povrchem. (v nabídce bývají ještě 3M pásky s bílým povrchem, nicméně se jedná o levnější varianty LED pásků). Před nalepením LED pásku je nutné povrch umýt a odmastit. Doporučujeme LED pásek lepit především na hladké povrchy nebo zakoupit jednu z hliníkových lišt pro LED pásky. Dle našich zkušeností LED páskyvelice dobře drží například na nábytku, plastovém nebo kovovém podkladu. Je nutné počítat s horší přilnavostí například na klasických stěnách.

V nabídce máme také LED pásky v tzv. PE rukávu, které standardně 3M pásku neobsahují. Tyto LED pásky doporučujeme přilepit pomocí silikonu k předem odmaštěnému povrchu.

Jaký je vhodný zdroj pro LED pásky?

Volba napájecího zdroje je velmi důležitá. Pro dlouhodobý provoz je nutné zvolit stabilizovaný napájecí zdroj s dostatečným vysokým výstupním výkonem a ve vhodném provedení. Jak silný zdroj potřebujete, vypočítáte velice snadno. U každého LED pásku je uveden příkon na metr. Po vybrání délky vašeho LED pásku jednoduše vynásobíte příkon * délka LED pásku.
Příklad: Zakoupíte-li 3 metry pásku s příkonem 4W/metr, příkon3 metrů je 12W. V naší nabídce máme 3-18W zdroj, který bude pro tuto délku dostačující.

Stmívání 12V LED pásků

12V LED pásky lze stmívat. V nabídce máme několik druhů stmívačů.

Každý LED stmívač má maximální zatížení, které určuje, kolik LED pásku je možno na tento ovladač zapojit.

Zapojení LED pásků

Na schématu vidíte zapojení LED pásku, které je velmi jednoduché. LED ovladač (stmívač) zapojíte mezi zdroj a LED pásek. Při tomto zapojení je nutné dodržet polaritu (+-) od zdroje k LED ovladači a polaritu od ovladače k LED pásku.

logo-freesatlogo-skylink  logo-dvbt logo-jablotron