ELEKTRO-TV

Srovnání žárovek a LED diod

LED diody

 • V úsporách bezkonkurenčně vede, ušetří více než polovinu spotřeby úsporné zářivky.
 • Předčí konkurenci i v životnosti, ta začíná na 50 000 hodinách provozu.
 • Nevadí jim časté vypínání a zapínání.

Jak fungují: takzvané LED (Light Emitting Diode - diody vytvářející světlo) jsou vlastně polovodičové destičky, které mění elektrický proud na světlo. Jsou to svítidla budoucnosti, jejich éra právě začíná.

Výhody: mají extrémně dlouhou životnost - donedávna se uvádělo 20, nyní je to až 50 000 hodin svícení, což odpovídá například 24 letům svícení šest hodin denně, malé rozměry, velmi nízkou spotřebu a jsou dostupné v různých barvách, nevadí jim časté vypínání a zapínání, minimální, resp. nulová údržba, vysoká odolnost proti otřesům, nárazům i vůči chladu, žádné infračervené a ultrafialové záření, vysoká účinnost, téměř žádné vyzařované teplo, představují bezkonkurenčně nejvýhodnější světelné zdroje

Nevýhody: zatím vyšší cena jen u velmi výkonných LED zdrojů.

Použití: dosud se používaly téměř výhradně do lampiček k bodovému osvětlení nebo pro trvalé osvětlení chodeb a průchodů či cyklosvítilen. Nově se objevují na trhu i LED ve tvaru klasické žárovky.

Úsporné zářivky

 • K provozu potřebuje až o 80 procent méně energie než žárovka.
 • Pořizovací cena je vyšší, počítá se ve stokorunách, ale vrátí se na nižších účtech zpravidla do jednoho roku (podle intenzity svícení). Navíc cena i u kvalitních "úsporek" v obchodech klesá s tím, jak výrobcům roste obrat.
 • Mají dlouhou životnost, ty nejkvalitnější vydrží až 15 krát déle než žárovka.
 • Nehřejí tolik jako žárovky, do svítidla určeného pro 60 wattů je proto možné umístit i úspornou alternativu "stovky".
 • Nevýhodou bývá tam, kde se svítí krátkodobě, pomalejší náběh, kdy po rozsvícení zářivka dává několik desítek sekund kalné světlo. Čím kvalitnější zářivka, tím je náběh kratší.
 • Obsahují rtuť, proto je třeba s nimi zacházet opatrně a po ukončení životnosti je nerozbité odevzdat k recyklaci. Do komunálního odpadu úsporné zářivky rozhodně nepatří.

Jak fungují: v zářivce jsou páry rtuti, při průtoku proudu v nich vzniká elektrický výboj. Výsledkem je ultrafialové záření, jež je následně ve vrstvě luminoforu, nanesené na vnitřní stěnu trubice, přeměněno na světlo.

Plusy: dlouhá životnost - 6 až 15 000 hodin, tedy asi šestkrát až patnáctkrát delší než u běžné žárovky. Také lépe svítí: je asi čtyřikrát až pětkrát účinnější, a tedy uspoří až 80 % energie při stejné hladině osvětlení. Současným kvalitním zářivkám na rozdíl od dřívějších typů nevadí časté vypínání a zapínání, mají výdrž 100 až 600 tisíc zapnutí a vypnutí.

Mínusy: kromě vyšší ceny (vrátí se díky úsporám energie a delší životnosti) je slabinou některých zářivek doba, než naběhnou na plný výkon - u některých starších typů až dvě minuty. Některé se také nehodí do míst s nízkými teplotami: déle nabíhají a mají nižší svítivost. "úsporky" jsou méně šetrné vůči životnímu prostředí, obsahují jedovatou rtuť.

Použití: ideální jako hlavní zdroj světla do všech místností, kde svítíte déle než několik minut denně. Mají buď klasický závit E27 a E14, nebo nástrčné patice pro použití ve stolních svítilnách a malých stropních a nástěnných svítidlech.

Halogenové žárovky

 • Má stejné světlo jako žárovková klasická.
 • Její provoz je ve srovnání se žárovkou o třetinu levnější, životnost je dvojnásobná.
 • Pořizovací cena je ve srovnání s úspornými zářivkami nízká, pohybuje se okolo 50 Kč.
 • Okamžitě po zapnutí svítí na maximum, hodí se proto i do koupelny nebo na schodiště, kde delší doba nabíhání úsporných zářivek obtěžuje.
 • Pozor na provozní teplotu, halogenová žárovka se rozžhaví stejně jako ta klasická.

Jak fungují: na stejném principu jako klasická žárovka - světlo vzniká pomocí elektrického proudu, který rozžhaví jemný drátek - náplň v baňce je jiná, halogenová žárovka je efektivnější.

Plusy: jsou menší a o 30 % úspornější než obyčejné žárovky a mají dvakrát delší životnost. Jejich světlo je velmi jasné a působí přirozeně. Kvalita světla se nemění po celou dobu životnosti.

Mínusy: při svícení vzniká mnohdy velké teplo, nehodí se tedy všude (do nábytku, pod sádrokartonové podhledy). Oproti úsporným zářivkám je životnost nižší a spotřeba proudu vyšší.

Použití: jsou vhodné ke krátkodobějšímu svícení a všude tam, kde potřebujete mít okamžitě maximální světlo. Do lampiček na čtení, do bodových světel k zrcadlům v koupelně, ale i k plošnému osvětlení stěn.

Klasické žárovky

 • Na světlo se přemění pouze osm procent energie.
 • Její životnost je okolo 1000 hodin svícení.
 • Nízká pořizovací cena vysokou spotřebu nevyváží. Všude, kde se svítí více než pár minut denně, na ní začnete prodělávat už po pár měsících.

logo-freesatlogo-skylink  logo-dvbt logo-jablotron